Inrikes

Klicka här för att läsa magasinet digitalt.

DAVID HELLENIUS & RENÉE NYBERG – vinnaren tar allt

Dela

Renée Nyberg och David Hellenius är samkörda, både som par och kollegor. Det är alltid ett nöje att se dem tillsammans. Nu är de aktuella i TV4:s nya stora underhållningsprogram Fortune Hotel.

Fortune Hotel är ett strategispel som beskrivits som en blandning mellan Förrädarna och White Lotus. I programmet tävlar tio par om att vinna en väska som innehåller en stor summa pengar – en miljon kronor! Det par som spelar sina kort rätt i det här sociala spelet och lyckas behålla väskan med
miljonen tar hem hela vinsten.

Jag vet att David är bäst i vissa sammanhang när han får friheten att styra upp i stunden, medan jag kanske är bättre på att förbereda.

– En av anledningarna till att vi hoppade på det här tåget var att det är en ny genre för oss att leda men också för att det är ett nytt format, säger Renée när INRIKES möter upp henne och David via Zoom. Det är också en genre som har utvecklats lite inom den så kallade tävlings-realityn som har blivit lite mer strategisk i sitt upplägg, med olika moment och vid sidan av det sociala spelet så är det nu mycket mer strategi – man måste kunna ‘tänka’ i flera led om man är med i Fortune Hotel. David nickar medhållande och tillägger att deltagarna måste kunna ljuga och manipulera sina motståndare och därför är det viktigt att även bygga allianser.

– I början när alla checkat in så är de glada och tänker ‘det här blir inte så allvarligt’. Men när det blir mer och mer tävling om den eftertraktade miljonen så upptårsvek, intriger och lögner. Det vi hoppas och tror är att tittarna blir väldigt engagerade i de här paren. Det handlar ju om en miljon kronor och det står
klart ganska snabbt vilka av deltagarna som skulle behöva en miljon, att det skulle kunna förändra deras liv.

Vad är det bästa och värsta med att arbeta ihop?
David: – Det bästa är att man får vara tillsammans och att vi förstår varandra. Vi gillar kombinationen, att vi få vara tillsammans och jobba ihop. Det värsta? Det finns nog inget faktiskt. Vi jobbar ganska likt varandra. Renée: – Vi har i alla år stöttat varandra, även om det inte har synts utåt så har vi alltid
haft ett nära samarbete. Vi visste redan innan vi gav oss in i det här projektet vilka eventuella olikheter vi har och våra olika fördelar och nackdelar. Jag vet att David är bäst i vissa. sammanhang när han får friheten att styra upp i stunden, medan jag kanske är bättre på att förbereda. Vi kan komplettera varandra, vi behöver inte den där startsträckan som man kanske behöver om man jobbar ihop för första
gången.

Foto: Petrus Andersson

En bra relation helt enkelt, som människor, äkta par och kollegor.
David: – Haha. Ja, vi har den där respekten som man ska ha om man jobbar ihop. Om man jobbar ihop med någon man inte känner så kan det vara svårt att ha det där naturliga samarbetet, så det är ju en fördel. I programmet så handlar det mycket om par och relationer mellan par, så därför passar det också bra att vi är ett par även privat och emellanåt kan relatera till det i programmet. Det är en fördel att
kunna hålla sams och inte bli oense och dra åt
varsitt håll när man är med i det här programmet. Det är kul att det är ett nytt program och
tittarna ställer högre krav på innehållet.

I programmet måste deltagarna var väldigt duktiga på att ljuga . Hur skulle ni klara den biten om ni var med och tävlade?
Renée: – Jag är katastrofalt dålig på att ljuga, haha.
David: – Jag är lite bättre. Det är läskigt. Haha.
Renée: – Det är skådisen i David som gör att han kan ljuga.
David: – Det är svårare att ljuga inom familjen, vilket ju är bra. Det är lättare att ljuga utanför familjen. Haha.
Berätta om hotellet där programmet spelades in .
Renée: – Det är ett femstjärnigt hotell som heter Porto Plomari och ligger på den grekiska
ön Lesvos. De har en privat strand, infinitypool och allt från padel till spa och gym. Meningen
är att deltagarna och de som tittar på programmet ska känna att det är lite lyxigt och exklusivt. I varje program gör vi även en dagsutflykt där deltagarna tävlar mot varandra, så det blir dessutom en liten reseupplevelse för tittarna. Bodde ni på hotellet?
David: – Nej. Vi bodde på ett annat hotell i närheten. Man spelar in reality i princip dygnet runt så vi hade fått gömma oss på rummet för att inte störa inspelningarna.

Vad ska ett hotell ha för att ni ska bli imponerade?
David: – Jag tycker att det är svårt med typiska lyxhotell som kan vara väldigt stela. Vi gillar lite mer charmiga och personliga boutique-hotell som inte är för stora.
Vad är lyx för er?
David: – Att leva. Haha. Om man ska gå efter ekonomi och sånt så är väl lyx att inte behöva oroa sig. Det är lyx att kunna köpa en ny cykel eller en ny vinterjacka till sitt barn.
Renée: – Vi är inte så lyxpryliga av oss. Jag tror att jag har en märkesväska som jag köpte för tolv år sedan på någon outlet-butik så för mig är inte det lyx. Lyx är däremot att kunna ta alla barnen och numera även barnbarnet och kunna åka på en resa tillsammans eller bara gå på restaurang och käka tillsammans – det är en jäkla lyx.
David: – Vi kommer båda från en klassisk förortsuppväxt, och numera har vi en bättre ekonomi än vi hade under uppväxten. Men vi lever nog ändå ett ganska vanligt liv.
Renée: – Vi har ett lantställe i skärgården och fast vi haft det i många år så nyper vi varandra i armen över att vi har det stället. Det är sån himla lyx att kunna se solen gå ned i havet. Det är få förunnat, så det är väldigt lyxigt. Men för oss behöver inte den vackra solnedgången kompletteras med en Ferrari, en Porsche eller Pradaväskor.
David: – Lyx är ju också att man kan styra sitt jobb själv. Man kan vara ledig mer och barnen börjar bli äldre. Det man tyckte var lyxigt när man var 20, men nu när man börjar bli äldre och man har människor runt omkring som som börjar bli sjuka eller försvinner så uppskattar man ju ännu mer att lyx är att vara frisk. Men, det är ju lyx att bara få vara tillsammans och inte jobba, jobba, jobba jämt.

Jag gissar att ni regelbundet får erbjudan den om olika mer eller mindre intressanta samarbeten . Vad är det mest bisarra jobberbjudande ni fått?
David: – Jag fick en konstig förfrågan en gång. Det kom ett meddelande där det stod ‘vi har lagt märke till att ditt hårfäste börjar krypa upp. Vi kan tänka oss att göra ett samarbete med dig om du skulle kunna tänka dig att göra en hårtransplantion.’ Haha. Först kom de med en förolämpning och sedan ‘erbjudandet’ att de skulle kunna ‘tänka sig’ att ‘hjälpa mig’. Det var nog det roligaste jag varit med om när det gäller bisarra jobberbjudanden. Det var som att man inte visste om man skulle svara ‘tack’ eller ‘dra åt helvete’ Renee: – Jag väntar bara på att det ska ska
komma ett erbjudande till mig om ett samarbete med blöjor för vuxna. Haha. Vi har ju båda
varit anställda på TV4 i många år och då får man inte göra kommersiella samarbeten.
David: – Jag förstår att det kan vara lockande att göra eget vin, rakhyvlar eller skor, men det går inte när man är anställd. Annars kanske jag hade hoppat på det där erbjudandet om hårtransplatation. Haha.
Hur ser en vanlig vardag ut för er?
David: – Vi har nog inga vanliga dagar. Våra barn är så pass stora så vi behöver inte längre skjutsa och hämta vid skolan. När vi jobbar med någon specifik produktion så blir det ju klassiska jobbdagar, men eftersom vi jobbar med projekt så kan vi vara lediga under perioder när andra jobbar. En del undrar vad
vi gör när vi är ‘lediga’. En del människor är så jävla bra på att aktivera sig, det spelas golf och klättras i berg. Men några såna aktiviteter har inte vi.

Foto:Joakim Ström

En del människor är så jävla bra på att aktivera sig, det spelas golf och klättras i berg. Men några såna aktiviteter har inte vi.

Renée: – Nu när vår yngsta, Leo, har tagit studenten så måste vi komma på saker att göra.
David: – Läsarna får gärna höra av sig om de har några hobbyförslag till oss. Haha. Dagarna går så himla fort tycker jag, så jag blir oerhört imponerad av de som lyckas pressa in både att spela golf och gå på keramikkurs jämsides med allt annat man gör en vanlig dag.
Renée: – I och med att barnen blivit vuxna så börjar lite av ett nytt kapitel för oss. Det har varit så med barnen att det är deras dagar som styr våra vardagar. Som sagt, Leo tog studenten nu och flyger snart ur boet och då är det ju verkligen att vi behöver spela minigolf iallafall. Haha.

Jag gissar att ni inte planerar att sluta jobba , för ni gillar väl att hugga tag i nya spännande projekt.
David: – Vi har båda jobbat med det vi gör jättelänge och det är ju kul att få fortsätta att jobba med det man tycker om. Men om Fortune Hotel skulle vara det allra sista projektet vi gör, så är det ingen fara – det gör inget, för att vi har haft så kul.

Har ni något drömprojekt som ni vill göra fram över, individuellt eller tillsammans?
David: – Jag gör ju film och sånt, som är väldigt roligt. Jag skulle vilja göra mer film och tv-serier, kanske regissera något.
Renée: – Jag har en dröm om att det vore väldigt kul att skriva. Jag har berättat många historier i dokumentär form i många år, ur verkligheten, men det vore kul att i alla fall testa att skriva fiktiva berättelser. Jag gick en kurs i att skriva tv-serier på Folkuniversitetet en termin för några år sedan. Jag har stor respekt för hantverket och det vore kul att testa även om det aldrig skulle bli verklighet.

Med den enorma gemensamma erfarenhet ni har inom film , tv, manus, produktion och så vidare så har ni ju alla förutsättningar att göra stor artade film – och tv-serie-projekt tillsammans.
David: – Ja, det vore kul att kanske flytta fokus från underhållning och kanske skapa lite mer innehåll och hålla i hela produktionen. Så det tänker vi nog att vi ska göra tillsammans framöver.

5 SNABBA
Gör helst en ledig dag?
Renée: – Softar.
David: – Tränar och unnar mig en bra lunch med ett glas vin.
Renée: – Jag softar och David tränar. Du märker ju att vi kompletterar varandra, haha. Vad lyssnar ni på just nu?
Renée: – Sommarpraten. Vi har nog lyssnat på de allra flesta i år.
David: – Jag har en tvångstanke att lyssna på alla Sommarprat, så när jag vaknar före Renée går jag på promenad och lyssnar. Vad tittar ni på?
Renée: – Vi har haft ‘klassikersommar’ med våra söner, vilket har betytt att vi har sett om allt från Nyckeln till frihet och Döda poeters sällskap till Fight Club och Gudfadern. Det har varit otroligt roligt.
David: – Våra söner visste inte att det finns så bra filmer, så det har varit fantastiskt att se dem tillsammans! Vad läser ni?
Renée: – Jag har precis läst ut Emma Hambergs nya bok Kärlekens idioter.
David: – Min kompis Peter Magnusson, som jag gjort flera filmer med, bland annat Sommaren med Göran, har skrivit en bok som heter Exit Nils, så den jag har precis läst. Jag är väldigt svag för ljudböcker.
Vad skrattar ni åt?
David: – Jag gillar spontan och självironisk humor. Henrik Schyfferts senaste show är något av det bästa jag sett. Han är min favoritkomiker.
Renée: – Jag skrattar åt David, han är så rolig i vardagen. Folk frågar mig ofta om David är lika rolig hemma som han är i tv. Och det är han ju.

RENÉE NYBERG
Yrke: Programledare och journalist.
Ålder: 59.
Bor: Centrala Stockholm och Stockholms skärgård.
Familj: Maken David Hellenius, tre barn. Tom och Emma som hon har med ex-maken Jan Zachrisson och Leo som hon har med David Hellenius.
Karriär i korthet: Renée började sin långa tv-karriär som programledare i början av 1990-talet. Genom åren har hon lett populära program som Byggfällan, Blåsningen, 45 minuter, Klassfesten och Renées brygga. Renée är en av Sveriges mest populära programledare och hon har belönats med flera
utmärkelser för sitt arbete.
Aktuell: Som programledare tillsammans med David Hellenius för TV4:s nya underhållningsprogram Fortune Hotel.

DAVID HELLENIUS
Yrke: Programledare, komiker, manusförfattare, producent.
Ålder: 51.
Bor: Centrala Stockholm och Stockholmsskärgård.
Familj: Hustrun Renée Nyberg, sonen Leo tillsammans med Renée och två bonusbarn.
Karriär i korthet: David är en av Sveriges mest populära och prisbelönade programledare, bland annat i Let’s Dance, The Masked Singer och sin egen talkshow på TV4 Hellenius hörna. Han har också medverkat i
långfilmer som Sommaren med Göran och En gång i Phuket och Ett sista race.
Aktuell: Som programledare tillsammans med Renée Nyberg för TV4:s nya underhållningsprogram Fortune Hotel.

Dela

Senaste inläggen

Senaste inläggen

En karriär som modeskapande och varumärkesbyggare summeras här i bok form. Samtidigt som vägen fram leder oss till en upplyst...

Att förklara det komplexa på ett enkelt vis är en av de superkrafter Anders Hansen besitter. Hjärnan är fortfarande i...

Komiker till yrket, och lycklig över att kunna leva på det. Just nu aktuell överallt med allt. Samtidigt är han...

Ernst Billgren är en rastlös mångkonstnär som alltid har många järn i elden. Just nu gör han bland annat mattor...

populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy